Meny

12 okt 2018

Företagsnyhet

Två bolag har blivit ett

Vi bor redan ihop i Fattighuset på Köpmansgatan, men nu är vi dessutom ett bolag istället för två. Och några kollegor finns ju på vår fina teater.

Kommunfullmäktige i Halmstads kommun beslutade i februari 2018 att Halmstads Näringslivs AB skulle fusioneras med Destination Halmstad AB (DHAB). Syftet med sammanslagningen är att stärka företagsklimatet och lyfta de strategiska näringslivs- och destinationsfrågorna.

Sammanslagningen genomfördes den 1 september. Det påverkar till viss del organisationen Vilket innebär att DHAB numera har sju avdelningar. Lina Siljegård som är vd för Destination Halmstad blir även Näringslivs- och destinationschef på Kommunledningsförvaltningen. Håkan Strömqvist kommer att vara affärsområdeschef för avdelningen Näringsliv.

- Vi kommer fortsätta att arbeta för att främja näringslivet i Halmstads kommun och utveckla Halmstad som besöks-, mötes- och evenemangsdestination. Genom att stärka Halmstads kommuns varumärke och attraktionskraft kan vi bidra till en ökad hållbar tillväxt i kommunen säger Lina Siljegård.

Med ledorden Tillsammans, Enkelhet, Energi och Engagemang ska vi se till att dina kontakter med oss blir som en varm och god kopp TEEE. Fast vill du hellre ha kaffe får du förstås det.
Hjärtligt välkommen till oss!

Så här ser nya organisationen på Destination Halmstad ut

Våra avdelningschefer

  1. Halmstad Convention Bureau och Projekt och evenemang: Ann Johansson, ann.johansson@halmstad.se
  2. Halmstad Turistservice: Johan Persson, johan.persson@halmstad.se, 072-208 26 28
  3. Halmstads Teater: Henrik Drakenberg, henrik.drakenberg@halmstad.se, 072-083 88 28
  4. Destinationsutveckling: Carina Jakobsson, carina.jakobsson@halmstad.se, 072-229 78 65
  5. Näringslivsutveckling: Håkan Strömqvist, hakan.stromqvist@halmstad.se, 072-98 36 885
  6. Marknadsavdelningen: Marcus Andreasson, marcus.andreasson@halmstad.se, 072-150 35 22
  7. Administrationsavdelningen: Sarah Forss, sarah.forss@halmstad.se, 070-234 35 29

Länkar och relaterat material

Har du goda nyheter?

Går det bra för företaget? Har du tips om andra positiva näringslivsnyheter? 

Skicka pressinformation eller en e-post till webbredaktören.